Na početku, želio bih pojasniti što je jedan od razloga zbog kojih sam učio raditi tretmane moksibustije (moxibustion). To je metoda koja, za razliku od refleksoterapije, može osobi koja iz nekog razloga pati od objektivnog manjka snage, pomoći da ima više snage na specifičan način putem topline. To su npr. osobe koje su fizički slabe zbog iscrpljujuće bolesti ili traumatskih stanja koja su iscrpila tijelo. Također može pomoći osobama s lokaliziranim upalama poput artritisa. Vrlo ugodna toplina koja se razvija u tretmanu u kombinaciji s pelinom je pokazala određene prednosti nad refleksoterapijom kod klijenata s autoimunim tegobama.
Tehnike akupresure i moksibustije (moxibustion) u tradicionalnoj kineskoj medicini su znanje i praksa formirani na temeljima drevne kineske kulture za održavanje i uspostavljanje ravnoteže u tijelu i očuvanje zdravlja. Temelje se na razumijevanju jedinstva čovjeka i prirode u skladu s teorijom meridijana i akupresurnih točaka.
Taj pristup uključuje i upotrebu mokse (divljeg pelina) na određenim točkama na tijelu kako bi se zagrijali površinski dijelovi tijela i ublažila bol, smanjile tegobe i promicalo zdravlje. Umješnost onoga koji radi tretman nije toliko u savršenom izvođenju tehnike, već u pravilnom određivanju točaka na kojima će se tretman raditi.
Holistički koncept jedinstva čovjeka i prirode gleda pojedinca kao dio prirode i objašnjava životne aktivnosti u skladu s teorijom yina i yanga. Na primjer, u prirodi yin predstavlja zemlju, Mjesec i noć, dok yang predstavlja nebo, Sunce i dan. Unutar ljudskog tijela, kretanje prema gore predstavlja yang, dok stabilnost i gibanje prema dolje predstavljaju yin.
Yin i yang upravljaju prirodom, kao i unutrašnjosti tijela.
Stoga ako je yin-yang ravnoteža između vanjskog okoliša i tijela ili unutar tijela, poremećena, to može rezultirati tegobama. Teorije akupresure i moksibustije smatraju da je ljudsko tijelo mikrokozmos, a da je svaki dio tijela međusobno povezan meridijanima.
Kroz dugotrajnu praksu i opservaciju, točke na meridijanima otkrivene su postupno razvijajući se u sustavnu teoriju u kojoj 12 meridijana odgovara 12 mjeseci u godini i u kojoj 365 akupunkturnih točaka odgovara 365 dana u godini.
Ova teorija utjelovljuje dinamičan odnos između čovjeka, neba i zemlje.
Na primjer, ako klijent ima tegobe na lijevoj strani tijela, može se tretirati upotrebom mokse (moxe) na odgovarajućoj točki na desnoj strani tijela.
Načelo odabira točaka na donjem dijelu tijela za tegobe na gornjem dijelu tijela ili odabir točaka na desnoj strani tijela za tegobe na lijevoj strani tijela jasno prikazuje akupresuru i moksibustiju kao holistički pogled na ljudsko tijelo kao integralnu cjelinu.
Prakticiranje moksibustije može se objasniti na sljedeći način.
Primarni materijal koji se koristi za moksibustiju je Artemisia vulgaris (divlji pelin) poznata kao moxa, biljka koja ima specifični miris i raste u većini dijelova Kine. Od davnih vremena Kinezi su vjerovali da ima sposobnost raspršivanja patogenih čimbenika.
Moksa (moxa) stošci i štapići izrađeni su od moksa vune koja se dobiva obradom moksa listova koji su osušeni i usitnjeni u vunu. Moksa stošci i moksa vuna prilikom izgaranja proizvode ugodnu ravnomjernu toplinu koja može trajati dulje vrijeme.
Moksibustija se dijeli na direktnu u kojoj se moxa stošci postavljaju izravno na točke ili indirektnu u kojoj se moxa štapićima točke na tijelu zagrijavaju s određene udaljenosti od tijela kako bi se uravnotežili yin i yang u tijelu i vratila ravnoteža te olakšale tegobe.
Brončana figura akupunkturnih točaka napravljena 1026. godine A.D. za vrijeme dinastije Song, zatim klasik akupunkture i moksibustije sastavljen 259. godine A.D., te velika zbirka akupunkture i moksibustije napisana 1601. godine A.D., kao i druga djela, svjedoče o baštini i razvoju ove tradicije i služili su kao važni referentni materijali u proučavanju akupunkture i moksibustije i igraju značajnu ulogu u njihovu kontinuiranom razvoju do danas.
Ovo sveobuhvatno znanje i njegov stalni razvoj imali su važnu ulogu u promicanju očuvanja zdravlja kroz stoljeća.
Ako želite rezervirati termin to možete učiniti na telefon 01 309 77 32 i na mobitel 091 267 22 22 ili termin možete rezervirati online ako kliknete ovdje.
Cjenik usluga možete pogledati ako kliknete ovdje.
© 2024. Sva prava pridržana. Leon Flatz